10 najlepszych piosenek świątecznych

24 Gru


Oczywiście, w moim subiektywnym ujęciu:

10. Wham! – Last Christmas

Prawdą jest, iż piosenki tej już nie da się słuchać. Ale czym byłby mój ranking bez utworu otwierającego każdy sezon świąteczny? Single Wham sprzedał się w ilości ponad miliona sztuk w Wielkiej Brytanii i uzyskał status platynowej płyty.

9. Olivia Olson – All i want for christmas is you

Kolejna piosenka, bez której ten ranking nie mógłby istnieć. Tym razem proponuje alternatywne wykonanie. Wiele osób twierdzi, iż młodziutka (wtedy 11 letnia) Olivia Olson wykonała lepiej ten utwór niż sama Mariah Carey – przekonajcie się sami.

8. Diana Krall – Jingle Bells

Nigdy nie byłem fanem tej piosenki, może właśnie spowodu jej popularności. Niemniej uważam, że w wykonaniu Diany Krall znacznie zyskuje na wartości.

7. John Lennon – Happy Xmas

Popularna piosenka, jeszcze bardziej popularnego Johna Lennona. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, iż utwór napisany w roku 1969 w raz z Yoko Ono był protest songiem przeciw wojnie w Wietnamie.

6. Band Aid – Do they know its Christmas?

Nie byłbym sobą, gdybym nie spróbował do jakiegokolwiek rankingu przemycić Bono. Piosenka powstała w 1984 przez założony w tym samym roku Band Aid. „Do they know its Christmas?” było odpowiedzią na falę głodu w Etiopii, a w skład zespołu weszły takie gwiazdy jak w/w Bono i inni muzycy U2, Paul McCartney, Sting czy George Michael.

5. Billy Nighy – Christmas is all around me

Love actually to z pewnością jeden z najlepszych filmów świątecznych, z kolei piosenka Billy’ego to jedna z najlepszych piosenek w tej kategorii. Polecam!

4. Frank Sinatra – Let it snow

Napisana przez amerykański duet kompozytorów w 1945 doczekała się wielu wykonań. Niemniej moim faworytem pozostaje, bodajże najpopularniejsze wykonanie – Franka Sinatry.

3. Dean Martin – Baby it’s cold outside

Podium otwiera Dean Martin, który w żadnym miejscu nie ustępuje swojemu dwa lata starszemu koledze – Sinatrze. Polecam, także alternatywne wykonanie Williego Nelsona i Norah Jones

2. Jose Feliciano – Feliz Navidad

Jest to kolejny utwór, który doczekał się wielu interpretacji. Jednak nic nie pobije oryginalnego wykonania Portorykańczyka. Piosenka została sklasyfikowana jako jedna z 25 najczęściej puszczanych piosenek świątecznych.

1. Chris Rea – Driving home for Christmas

Dla kogoś, kto czytał mój artykuł o ‚Listach do M.‚ nie będzie zaskoczeniem, że ranking zamyka Chris Rea ze swoim refleksyjnym ‚Driving home for Christmas’. Piosenka odniosła wielki sukces za równo w USA, jak i w całej Europie.

Pozostaje mi życzyć, wszystkim udanych (cokolwiek dla kogo to oznacza) świąt! Bawcie się dobrze i do usłyszenia 😉

PS: Na zdjęciu zostawiam wielkiego nieobecnego tego rankingu – Aneta Szarmach – Coraz bliżej swięta 

PS2: Jakich utworów wam zabrakło w tym zestawieniu? Zapraszam do dyskusji! 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: